Haziran 2014’de başlayan sektördeki ilk iş tecrübem 2015 Altın Örümcek Finalistliği ile devam ediyor. Bu yıl düzenlenen Altın Örümcek yarışmasına tasarımını ve arayüz kodlamasını benim yaptığım parahaberi.com sitesi ile Uzay İnternet ve Yazılım Teknolojiler A.Ş. olarak katıldık.

Parahaberi.com Sanko Menkul Değerler A.Ş. tarafından Ağustos 2014’de çalıştığım firma tarafından hayata geçirilen bir proje. 1. Ayın sonunda projenin görsel tasarım ve arayüz geliştirme işi bana verildi. Bana verildiğin günden bugüne yaklaşık 5 aylık bir süre zarfında proje üzerinde aralıksız çalıştım.

Sitenin ilk tasarımı yeşil renklerde standart bir TürkiyeMix haber sitesiydi. Her gün 10’a yakın tasarımsal ve yazılımsal güncelleme talebi geliyordu. Sitenin amacı ekonomi haberleri alanında sektörün en iyi haber sitesi olmak olduğu için bu istekler gayet normaldi. Hayatımda boyunca yapmadığım tasarımsal düzenlemeleri tek bir site üzerinde yaptım diyebilirim.

Geçen zaman içerisinde gelen güncelleme talepleri ile sitenin yapısı iyice yerine oturmuştu fakat tasarım yetersiz kalıyordu. Radikal bir karar alıp tamamen farklı bir tasarım denemeye karar verdik.

Tasarımını çizdiğim ve sonrasında css & html kodlamasını yaptığım parahaberi.com internet sitesini Altın Örümcek yarışmasına haber siteleri kategorisinde dahil ettik. Şimdi finalistler arasındayız. Jürinin elemesi ve halk oylaması var şimdi. Umarım kazanırız diyorum.

 

Tasarım çok mu iyi?

Arayüzünü çizip css & html kodlamasını kendim yaptığım için demiyorum ama hayır çok iyi değil. Parahaberi.com sitesinin yeni tasarımını ele aldığımızda klasik Türk haber sitesi zihniyetini görebilirsiniz. Bol bol slider, ufak tefek yazılar ve ekonomi sitesi olmasına rağmen onlarca farklı kategori.

Site yeni tasarım trendlerine uymuyor ve responsive değil. ThemeForest üzerinde gördüğünüz magazin / haber şablonları ile alakası bile yok. Peki neden ?

Sağ olsun Hürriyet, Milliyet gibi haber siteleri bol reklamlı, sliderli, ufak tefek yazılı haber sitesi mantığını Türk okuyucuların kafasına işledi. Siteye gelen ziyaretçilerin alışkanlıklarını değiştirip onlara bir USA Today tarzı haber sitesi sunamıyorsun. Ziyaretçilere bunu kolay kolay kabul ettiremediğimiz gibi müşterilerde bu tip tasarımlara genelde sıcak bakmıyor.

Büyük görseller, büyük başlıklar, sade içerikler henüz bize göre değil diye düşünüyorum…

 

Özetle anlatmak istediğim nedir?

Daha sektörde yeniyim ve tasarımını baştan sona en ince ayrıntısına kadar üstlendiğim proje 2015 Altın Örümcek yarışmasında finalist olarak karşımda duruyor. Umarım kategori birinciliğini elde edebiliriz. Olmasa bile karşımda finalist olarak kalacak.  Bu bile benim için müthiş bir duygu, müthiş bir gurur…

Yarışma: Altın Örümcek
Proje: parahaberi.com Güncel ekonomi haberleri ve analizlerin yayınlandığı haber sitesi.
Kategori: Haber siteleri