Bir önceki yazımda (Erzincan Başak Turizm Rezilliği! Bilet Almayın) bu firma hakkında başımdan geçenleri yazmıştım. Otobüs seferini iptal edip biletimi yok ettiler. Param iade edilmedi. Olay yaklaşık 1 hafta önce oldu ama firmadan hiç bir kişi benimle iletişime geçmedi. İletişime geçmeyi bırak ben onlara ulaşamıyorum!!! Arıyorum açmıyorlar, arıyorum telefondaki kişi biz satış ofisiyiz alakamız yok, bilgimiz yok diyor.

Firmada 1 tane bile muhatap yok! Tamamen dolandırıcı olmuşlar. İptal ettikleri otobüsün yolcularına iade ödemesi yapmıyorlar. Ben mi iptal ettirdim yoksa iptal olması benim sorunum muydu? Neden faturasını müşteriye yansıtıyorsunuz?

Umarım bu yazdıklarımı okuyan olurda biletini gider başka firmadan alır. Gidin diğer firmalara kafanız rahat bi şekilde alın biletinizi. Böyle hizmet kalitesi sıfır, müşteri memnuniyetinden bi haber dolancırıcı firma ile yolculuk etmektense diğer firmalardan alın kafanız rahat etsin.

Konu hakkında firma tarafından muhatap bulamayınca kendi blog sitemde, sosyal medya hesaplarımda ve sikayetvar.com’da durumu anlatmayı uygun buldum. Şikayet Var üzerinden şikayetimi okumak isterseniz; https://www.sikayetvar.com/basak-turizm-sefer-iptal-edildi-param-iade-edilmedi

Firmanın sözde kullandığı ticket sistemi üzerinden mesaj da iletmiştim. Oradan da bir cevap yok.