Bu sene mezun olabilmem için Görsel Programlama dersinden Oto Kiralama Otomasyonu projesini aldım. Basit olarak değinmek gerekirse iş yeri sahibi mevcut araçlarını sisteme kaydedecek, gelen müşterilerin bilgileri doğrultusunda aracı müşteriye kiralayacak. Kiralama evrelerini, araç bilgisi vs. ne varsa her şeyi bu sistem üzerinden takip edebilecek.

Açık konuşmak gerekirse C# dilini ve SQL’i sevmiyorum. Bunlar bana çok uzak geliyor. Zorunluluktan 14 haftalık süre içerisinde tüm her şeyi son haftaya sıkıştırarak projeyi bitirdim ve geçtiğimiz Perşembe günü (29 Mayıs 2014) projeyi teslim etmek için okula gittim. Evde tıkır tıkır çalışan proje okulun bilgisayarlarına kurduğumda çalışmadı. Neymiş efendim SQL sürümü uyumsuzmuş. Yahu o kadar hazırlıyoruz bizim bilgisayarımızda çalışıyor ama diğer bilgisayarlarda tık yok. SQL Server’in sürümleri de Visual Studio’nun sürümleri de bir başka gıcık.

Burada projenin sondan bir kaç adım öncesini paylaşmak istiyorum. Olur da okulda C# dersinde Oto Kiralama Otomasyonu projesini alırsanız işinize yarasın, fikir edinirsiniz. Unutmadan belirteyim paylaşacağım projenin versiyonunda veritabanı ilişkilendirmeleri yok ve C# kısmında formun arayüzü çok sade. Sanırım amacı sadece “geçmek” olan kişilerin işine yarayacak, yoksa öyle ahım şahım bir proje değil.

C# Oto Kiralama Otomasyonu (SQL Veritabanı İle)

İndirme Linki: https://docs.google.com/file/d/0BzUmsEJIQ4peWS0zbi13NUNMN2M/