Bu yazı tamamen benim kişisel düşüncelerime göre şekil almıştır. Benim eyyorlamam bu kadar.

Diriliş: Ertuğrul dizisi bilindiği üzere Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan önceki zamanları anlatan bir yapım. El mahkum. Türklerle alakalı bir dizi olduğu için bir hevesle izlemeye başladım. Başka yapım yok. Muhteşem Yüzyıl mı? Boşver gitsin. Uçkurunu düşünen bir padişahı anlatıp reyting almaktan başka bir derdi yok.

Diriliş: Ertuğrul dizisi TRT1’de yayınlandığından bana göre reyting alma derdi yok. Nede olsa devletin kanalı. Bu aslında iyi bir şey. Reyting derdine düşmeden bölümler çekiliyor. Öyle bir dert olsaydı çoktan Muhteşem Yüzyıl moduna girmişti.

Dizinin ana karakteri Kayı boyundan Süleyman Şah oğlu Ertuğrul. Kayı boyunu Wikipedia şöyle tanımlıyor.

Kayı boyu, Oğuz Kağan Destanı’na göre Oğuzların 24 boyundan, Kaşgarlı Mahmud’un Divân-ı Lügati’t-Türk adlı eserine göre ise yirmi iki Oğuz boyundan ikincisi.

 

Giyim Kuşam & Dekor

Dizinin dekoru, insanların giyim kuşamı çok hoş. Gerçekten o tarihte yaşıyormuş gibi izliyorsunuz. Genel olarak beğeniyorum bir tane istisna hariç. Kıyafetler bir türlü eskiyip kirlenmiyor. Her allahın günü çamurun içindeler (özellikle tapınakçılar beyaz pelerinleriyle) ama bi o kadar da temizler. Kirletin o kıyafetleri, az çamura bulansınlar. Ne olur?

 

Dövüş Koreografisi

Daha önceden Spartacus, Vikings veya Game of Thrones izlemiş birine dövüş sahnelerini beğendirtemezsiniz. Niye? Çünkü tırt. O kadar adam göğüs göğüse kılıçlarla dövüşüyor ama bir allahın kulu kana bulanmıyor. Kılıçlar inci gibi parlıyor. O kılıcın üzerinde kan nerede?

Sen TRT’sin anladık. Yayınlayamıyorsun. Yok mu bunu yayınlamanın göstermenin gerçekçi olmanın bir yöntemi? En ufak kanı sansürlemek nedir? O saatte bi zahmet çocuklara izletmeyin sizde.

Spartacus ile Diriliş: Ertuğrul’u bi karşılaştırın derim. Aha bu da videolar aradaki farkı görün.

Dövüş sahneleri konusunda daha çok çalışmaları lazım. Her ne kadar TRT olsa da seyirciye istediğini vermesi gerekir diye düşünüyorum.

 

Oba İçerisindeki Hainler

Eskiden bu denli hain var mıymış? Küçücük obanın içerisinde bile bir dünya hain varken siz nasıl oldu da yüzyıllar boyunca devlet yönettiniz? Kimsenin kimseye güveni yok. Millet birbirinin kuyusunu kazma peşinde. Birlik beraberlik vasat. 2 saat boyunca milletin salaklığını, saflığını, yavşaklığını izlemek sinirleri zıplatıyor.

Şimdiye kadar bir çok dizi izledim ama bu dizideki gibi sinirlenmedim. İzlemek için zorladım resmen kendimi.

 

Halep Emiri El Aziz

Dizideki bi ayrı salak oğlan bu. Sen koskoca Halep Emiri ol ama kafan şiir yazmaktan başka bir şeye çalışmasın. Komutanın olmadan, sağındaki solundaki insanlar olmadan bi bok yapama.

 

Tapınakçılar

Üstad-ı Azam hep bu iş bilmez şövalyeler yüzünden kaybediyor. Kayı boyundan 5-10 tane yiğit şövalyesi olacak çoktan yıkıp duman etmişti ortalığı.

Dizide tapınakçılar sürekli hile hurda peşinde koşan kötü insanlar olarak anlatılıyor. Amaçları Kudüs’ü ele geçirmek. Bu amacı gerçekleştirmek için Haçlı ordusuna ihtiyaçları var. Ordunun yardım etmesi için ise İbn-i Arabi’de ki emanetleri ele geçirmeleri lazım. Eee bu kadar salak şövalye bir araya gelince ele geçiremiyorlar.

Dizide Hristiyanlar kötününde kötüsü, hileci hurdacı, ortalıkta pis Türk diye dolaşan, kana susamış insanlar olarak anlatılıyor. İçlerinde bir tane bile iyisi yok. Dizi ümmetçilik anlayışını izleyicinin kafasına sokmak için elinden geleni ardına koymuyor.

 

Müslüman’ların Salak Olması

Aç o gözünü biraz kafanı kullan. Halep Emiri salağın önde gideni. Tüm sarayı tapınakçılar içten içten doldurmuş ama ruhu duymuyor. Niye? Onun tek derdi şiirlerle uğraşmak ve arada bir İbn-i Arabi’nin yanına gidip hayır duası almak.

Kayı obasındaki insanlar çevrede olan biteni göremiyor. Kimse Selcan, Kurdoğlu ve saz takımının yaptıklarını fark etmedi. Fark eden ise kanıtlayamıyor. Kendi içlerinde fitne fesat eksik olmuyor. Olm dünyada huzur içerisinde yaşanacak bir zaman olmadı mı? Neyin kavgası gürültüsü bu acaba?

 

Bonus: 2 Saat Dizimi Olur ?

Belkide dizi hakkında bu kadar olumsuz yorum olayacaktı sırf bu 2 saat saçmalığı yüzünden bazı şeylere katlanamıyorsunuz. Ertuğrul atına binmiş gidiyor ama sağdan soldan efekt verip duruyorlar. Bi anda slow motion haline geçmek ne bileyim saçma sapan işler.

Milletin salaklığını, fesatlığını, hainliğini bile kaldırabilirim 2 saat olmasa. İyiki youtube üzerinden izliyorum araya reklam felan girmeden. Birde reklam girdiğini düşünürsek iyice yandık.

İnsan gibi 50-60 dakika yapın şu diziyi. 2 Saati çok ama çok rahat bir şekilde 1 saate sığdırabilirsiniz. Dizinin yarısı İbn-i Arabi’nin bıdı bıdı konuşması, ertuğrula uygulanan slow motion efekler, obadaki fitne fesat, yavşaklık ile geçiyor.

 

Sonuç

Tarihi dizilere ve filmlere ilgim olduğu için izliyorum. Çoğu zaman bölümü ileri sararak devam ediyorum. Yoksa biteceği yok. Aradaki can alıcı noktaları izlemeniz yeterli oluyor. Süre olayı çok kötü. Keşke 2 saat yerine 1 saat olsa.

Ayrıca daha fazla gerçekçi savaş / dövüş sahnesinin olmasını isterdim. Bir Vikings veya Spartacus kadar neden kaliteli olmasın?

Bu arada Bamsı Beyrek favori karakterim. Adamın rolüne hayranım.