12 Kasım 2015 tarihinde Erzincan Başak Turizm‘in kendi sitesinden (http://www.basakturizm.com.tr/) 14 Kasım 2015 Cumartesi günü için bilet aldım. Bu firmayı tercih etmemin tek sebebi istediğim saatte Yalova’dan Yozgat’a gidiyor olmasıydı. Diğer firmalar akşam üzeri hareket edip sabaha karşı Yozgat’a varıyor.

13 Kasım Cuma öğle saatlerinde +90 (554) 857 53 47 numaralı telefondan arandım.  Karşımdaki kişi

Yasin Bey, yarınki seferimiz iptal edilmiştir. Biletiniz iptal edilip geri iade edilecektir.

dedi. O an iş yoğunluğundan aklıma gelmedi iptal etmeyelim bir sonraki güne aktaralım demek. Hem kimin aklına gelir ki? Sonuçta bir tarihe, saate göre ayarlama yapıyoruz. Biletim iptal edildi ve telefon kapatıldı.

Bir an boşlukta kaldığımı hissettim. Siteye girip PNR numarası ile biletimi kontrol etmek istedim ancak iptal edildiğinden bilgiler çıkmıyor. Yaklaşık 5 dakika sonra mail geldi “biletiniz iptal edildi” diye.

Tamam benim biletim iptal edildi ama iadeyi nasıl ne zaman yapacaksınız? Burası sorun. Tekrar firmayı aradım 45 iş günü içinde iade edileceğini söylediler. 45 iş günü nedir? Bu süreyi kim belirtiyor? Ne satış sözleşmesinde nede sitenin herhangi bir yerinde iade konusunda detaylı bilgi yer almıyor.

45 iş günü içerisinde biletin parasını iade ediyorlarmış!

Erzincan Başak Turizm çalışanları bu 45 iş günü süresini kendilerinin belirlemediğini online işlemlerle aldığım firmanın (ipektr.com) belirlediğini söyledi. Saçma geldi ama neyse dedim. ipektr sonuçta size bilet satış sistemini sunuyor. Satış politikanızı belirlemiyor. Satış politikası yine size ait, sizin belirlediğiniz maddeler çerçevesinde işlemiyor mu?

Aynı düşündüğüm gibi çıktı. Bilgi almak için ipektr.com (Ipek Travel Solutions)’u aradım. Durumu kendilerine anlattım. Konu ile ilgili bileti aldığım firma ile görüşmem gerektiğini kendilerinin bu konuda sadece yazılım altyapısı sağlayıcısı olduklarını söyledi. Eğer ki bileti biletall.com’dan almış olsaydınız yardımcı olabilirdik de dediler.

Erzincan Başak Turizm konuyu ipektr’ye paslıyor, ipektr ise kendileriyle alakasının olmadığını hizmet alınan firmanın sorumluğu olduğunu belirtiyor. Haklılar da…

Elde var sıfır!

Elimde ne biletim nede ödediğim para var. Kiminle görüşecem, kiminle iletişime geçecem belli değil. 

Sırf uygun saatlerde hareket ediyor diye kıytırık bi firma seçtiğim için suç bende zaten!

Firmanın müşteri hizmetlerine ticket bıraktım cevaplayan yok. Mesajım ise aynen şöyle;

Merhaba, PNR kodu G830096 olan biletim Erzincan Başak Turizm’in sefer iptalinden dolayı iptal edildi. Ne taşıyıcı firmanın sitesinde nede eticket sayfasında geri ödeme ile ilgili bilgi bulamıyorum. Şubeyi aradığımda 45 iş günü içerisinde geri ödeme yapılır dediler. 45 iş günü fazla değil mi? Bunun prosedürü nedir tam olarak öğrenebilir miyim?

Hiç bir yerde yazmayan bu 45 iş gününü kiminle görüşeceğim? Telefonla arıyorum şubedekiler bizimle alakalı değil diyor. ipektr’yi arıyorum bizden sadece hizmet alıyorlar firma ile iletişime geçin deniyor. Herkes birbirinden bi haber. Aldığım bilet iptal edilip 45 iş günü içerisinde iade edilir deniliyor. Böyle bir şey olabilir mi?

“sürekli hizmet kalitesini yüksek tutarak…”

Evet firmaların klasik lafıdır. Her firma kendini sürekli yeniler, hizmet kalitesini en üst standartlarda tutar. Yalanlarını sevsinler. Erzincan Başak Turizm’in sitesinde hakkımızda sayfasında metin aynen şöyle;

Firmamız 2005 yılında Erzincan merkezli olarak kurulmuştur. Günümüze kadar sürekli yenilenen otobüsleri ve hizmet anlayışı ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Karayolu yolcu taşımacılığında sürekli hizmet kalitesini yüksek tutarak tüm Türkiye’de hizmet vermektedir.

Hani yukarıda yazılanla başıma gelenleri, yaşadığım tecrübeyi karşılaştıyorum da uzaktan yakından alakası yok. Sadece laf olsun diye sitenin bir yerine iliştirmişler.

Bilet Almayın! Aldırmayın! Tavsiye Etmiyorum!

Özetle; Satın aldığım bilet firmanın sefer iptalinden dolayı iptal edilip iade edileceği belirtiliyor. Telefonla konuştuğum kişiler alakasız ve bilgisiz. Bana 45 iş günü içerisinde iade edileceğini belirtiyorlar. 45 iş günü nedir? Bunu belirleyen ne? Ne firmanın sitesinde nede bileti aldığım firmaya ait online satış ekranında (https://eticket.ipektr.com/firms_96/SeferSecimV2.aspx) detaylı iptal / iade bilgisi yer alıyor.

Biletim iptal oldu paramın nerede ne olduğu belli değil!

Bilet Alacaklara Tavsiye

Başıma bunlar geldikten sonra internetten böyle saçma sapan firmalardan bilet almanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Üşenmeyin gidin otogara emin olup biletinizi alın. Sonra benim gibi uğraşır durur elinizde bir hiçle kalırsınız. İlla internetten alacaksanızda adam akıllı hizmet veren, kendini ispatlamış bölgesel değil Türkiye çapında bilet satışı olan firmaları tercih edin.

Nereden bulaştım da bunlardan bilet aldım…