Kullanıcı deneyimi konusunda bildiklerimi, düşündüklerimi paylaşmak hoşuma gidiyor. Uzun süredir aklımda var olan ve kendi çapımda açıklığa kavuşturmak istediğim bir konu: İnternet sitelerinde slider kullanımı.

Neden Kullanıyoruz?

Bence bu sorunun cevabı basit. İnsanlar daha fazla içerik göstermenin kullanıcıda pozitif etki bırakacağını düşünüyor. Sonuçta istenilen sayıda içeriği tek bir alanda gösterme imkanına sahibiz Carouseller sayesinde. Peki ziyaretçi gerçekten bunu istiyor mu?

E-Ticaret Sitelerinde: Bana göre slider kullanıldığında 2. Ve daha sonrasında gelen içerikler “eski” olarak algılanıyor. Ziyaretçi bakmak istemiyor.  Yada o küçük noktaları görmek, algılamak zor geliyor. Birde buna otomatik geçiş eklenince okunabilirlik azalıyor ve karmaşadan başka bir şey kalmıyor.

Blog Sitelerinde: Alışkanlıktan dolayı kullanıyoruz. Bloglarda üste çıkıldıkça güncel içerikler gösterilmeli diye düşünüyorum. Ayrıca slider alanına eklenen bir içerik hemen alta “son eklenenler / son yazılar” gibi akışa da düşüyor. Bu da içerik tekrarına sebep oluyor.

Haber Sitelerinde: Sürekli içerik güncellemesi yapıldığı için kullanıyor. Aynı gün içerisinde yazılmış bir haberin kaybolmaması, arkalara düşmemesi için tercih ediliyor.

Kurumsal Sitelerde: Bana göre slider kullanımının mantıklı olduğu tek yer. İçerikler bellidir, sürekli değişime uğramaz. Yapılan işler, verilen hizmetler ziyaretçiye tek seferde gösterilmek istenir. Kullanışlıdır da.

 

slider

 

Alternatif Nedir, Ne Kullanmalıyız?

Slider için ayrılan alanda tek bir içeriğin “en önemlisi” gösterilmesi bana mantıklı geliyor. Dünyanın önde gelen haber, magazin, blog ve e-ticaret sitelerine bakarsanız slider kullanımının kalktığını, bunun yerine daha büyük ve daha okunur tek içeriğin geldiğini göreceksiniz.