Geçen yıldan beri piyasaya sürülen neredeyse bütün telefonlar aynı. Başta Apple olmak üzere Samsung, LG, Microsoft gibi akıllı telefon üreticileri “amiral gemisi” olarak adlandırdıkları modelleri sanki yeniden icat etmişler gibi sunuyorlar. Bana göre yaptıkları her tanıtımda “Bizim ürettiğimiz telefonlar akıllı ama sizler birer aptalsınız” diyorlar. Neden mi?

Daha Güçlü, Daha Büyük!

Üreticilerin yaptıkları tanıtımlarda söyledikleri standart kelimeler bunlar. “Daha güçlü, daha büyük” yapıldığında artık yeni bir amiral gemisi modeli çıkartılmış demek oluyor. İşlemcisini, ram belleğini, grafik işlemcisi, bataryasını, ekran boyutunu “2” katına çıkardık. İşte %30 daha ince ürettik deyip duruyorlar. Firmalar her yeni modeli çıkardığında anlattıkları sadece bundan ibaret değil mi? Ben mi yanlış biliyorum ? İnsanlar her yeni model için “Woaw! Süper” tepkisini veriyor.

Kim Akıllı, Kim Aptal?

Akıllı olan telefonlar değil ama, “aptallar” çıkan her yeni cihazı almak isteyen kişiler. Akıllı olanlar ise o “daha büyük, daha güçlü” cihazı üreten firmalar. İnsanları bir gün öncesinden iPhone kuyruğuna sokabildiği için Apple akıllı, ürettiği cihazları dünyanın her bir yerine pazarlayan Samsung akıllı ama sizler aptalsınız. Çünkü ihtiyacınız olmayan, belki hayatınızda hiç ihtiyaç duymayacağınız uygulamaların peşine düştüğünüz için aptalsınız. Hele ki ülkenin yarısının asgari ücretle geçindiğini göz önünde bulundurursak, sadece statü sembolü olarak kendinizden akıllı cihazlara sahip olmak istediğiniz için cidden aptalsınız.

Nereden Çıktı Bu?

Normalde kim ne alırsa, kim ne yaparsa yapsın umurumda olmaz ama bugün ofiste karşılaştığım durum bunları söyletti. Kısaca olaya değineyim. Bir müşterimiz sitesinin iletişim sayfasında, telefon numarasının yanına iPhone 6 ikonu konulmasını istedi. Algılamayı kolaylaştırmak için ikonlar kullanıyoruz ki genellikle bu iphone ikonu oluyor ama özellikle “iPhone 6” istemek nedir?

Sizlere Saygım Var

Her akıllı telefon kullanıcı aptal değildir diyerek yazının sonuna geliyorum. Aldığı cihazın tüm özelliklerini sonuna kadar zorlayıp kullanır saygı duyarım. İşlerini not eder, e-mail trafiği yaşar, sürekli iletişimde kalması gerekir anlarım ve laf etmem. Ama statü sembolü olarak görenler mi?, sırf kullanıyor olmak için alanlar mı? Facebook veya instagram’da paylaşacağı fotoğrafa “photography by bilmem ne” yazanlar mı? İşte bunlar aptal.