3. sene içerisinde olduğum bilgisayar programcılığı sonunda(!) bitti ve staj aşamasına geçebildim. “Staj” denildiğinde bir çok kişi naylon yapıp kurtulmak istiyor. Hani şöyle bizim programcılık bölümüne baktığımda toplam 40-50 öğrenciden en fazla 7-8 tanesi bu bölüme bilinçli olarak gelmiş, bu işi yapmak istiyor. Tabii haliyle bu durum kişinin bilgisini ve isteğini de etkiliyor.

İstanbul, Kocaeli ve Bursa illeri arasında sıkışıp kalmış Yalova’da iş ve staj imkanı yok denecek kadar az. Ciddi anlamda Yalova’da iş problemi var. Bu durum özellikle bilişim, medya ve reklam sektörlerini etkiliyor. Sanırsam Nisan ayının ortalarından beri staj yapacak yer arıyorum. R10.NET‘de bu durum ile ilgili bir konu açtım, yaklaşık 10 tane firmayı (yerel gazete, web tasarım, reklam üzerine karışık) tek tek arayıp stajyer alıp almadıklarını sordum, yine aynı şekilde detaylı bir öz geçmiş ile Yalova’daki tüm internet ve yazılım sektörü üzerine iş yapan bütün firmalara (toplamda 7 tane var) mail geçtim.  Sonuç: koca bir hiç. Hiç bir firma stajyer eleman almıyor.

Tüm başvurularım olumsuz çıktı. Hiç kimse kusura bakmasın s*ktimin firmaları geri dönüş yapma nezaketinde dahi bulunmadı. Ayrıca canlı canlı geçen hafta ironik bir olay başıma geldi. Yerel bir gazete grafik tasarımcı aradığına dair ilan açmış. İlanın detayında bilmem ne numaralı telefondan arayınız diyordu. Aradım bana dedikleri tek şey “daha önceden herhangi bir gazetede çalıştın mı?, bu konuda tecrüben var mı?” oldu. Hani karşımdaki kişiye neyi ne kadar bildiğimi anlattım fakat bunun hiç bir önemi yok onlar için. “Tecrübe” arıyorlar. Tecrübe kazanmak için çalışmak, yani “staj yapmak” lazım değil mi? Evet, olması gereken bu. Ulan adi insanlar hem tecrübe arıyorsunuz hemde tecrübe kazanması için stajyer almıyorsunuz. İroniye bakın. Kısaca; Yalova’da bilişim alanı başta olmak üzere, turizm hariç bir bir alanda iş imkanı yok. İstanbul, Kocaeli ve Bursa arasında kalan bu ilde hiç bir imkan bulunmuyor.

Şimdi yazıya verdiğim “UZAY’da Stajın İlk Günü” başlığına gelecek olursak, geçen hafta Uzay İnternet ve Yazılım Teknolojileri A.Ş firmasında staj imkanı bulabildim. Maalesef Yalova’da “firma” ünvanını hak eden tek yer olsa gerek. (Diğer sözde “firmaları” aradığımda telefona cevap alamadığım, attığım maillere haftalarca geri dönüş alamadığım için bunu söylüyorum). Neyse, hayırlısı olsun benim için. Birazdan hazırlanıp çıkacağım, gidiyorum. Stajın ilk günü bugün…